Dovolenka za každú cenu

Autor: Dana Michálková | 25.7.2012 o 13:09 | (upravené 25.7.2012 o 14:12) Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2335x

Otázku: Prečo? si kladiem už niekoľko rokov. Letím na dovolenku k moru a do lietadla nastupuje žena vo vysokom štádiu tehotenstva, resp. má v kočíku či na rukách ani nie ročné mimino. To je naozaj tá dovolenka pre nich tak dôležitá, že takto riskujú?

Príklad č.1: Teplota na teplomeri oblizuje štyridsiatku, poludnie, šlapeme do strmého kopca. Hľadáme každý strom, ktorý by poskytol aspoň trošku tieňa. Vyšplháme na hrad a tam stretám ženu cca v 8.-9. mesiaci tehotenstva, úplne spotenú, evidentne na pokraji síl. Drží sa za brucho a intenzívne dýcha. Po 10 minútach to nejako rozdýcha a pokračuje v prehliadke. Nechápavo na ňu pozerám a kladiem si otázku: je tento výhľad, tento zážitok, pre ňu dôležitejší ako vlastné ešte nenarodené dieťa? Ak by sa hocičo stalo, ako sa sem, bez prístupovej cesty autom dostane záchranka? Prečo sa v takomto stave nielenže odtrepe na opačnú stranu sveta, ale ešte postupuje takéto "výstupy" a výlety? A ak všetko dobre dopadne, bude rozprávať svojim kamarátkam, že tesne pred pôrodom vyliezla až hore a oni ju budú obdivovať? Bude za frajera?

Príklad č.2: Asi 2-3 mesačné mimino v hoteli, vezené buď v kočíku, alebo nosené na rukách rodičov. Reve ako tur. Všetkým je horúco, takže aj jemu. Necíti sa komfortne a svojím plačom to dáva dosť intenzívne najavo. Všetci to nejako chápu, okrem rodičov. Potom ho zoberú do mora, kde zažíva trošku iný teplotný šok a nielenže sa neukopojuje, ale jeho plač sa ešte zintenzívňuje. A rodičia to nechápu, znovu ho ponárajú a nevedia, prečo sa dieťa neusmieva, veď to je zábava... Pri tom ich otecko fotografuje a rodičia sa smejú na jeho výraze plačúcej tváre. Okolie krúti hlavami. To je naozaj pre rodičov také dôležité aby išli na dovolenku? Je to zodpovedné? Nielenže podľa mňa z tej dovolenky nemajú nič rodičia (predsa domáci komfort sa nemôže vyrovnať hotelovej provizórnej izbe), ale ani dieťa a hlavne ostatní dovolenkári, ktorích ruší denný i nočný plač dieťaťa z vedľajšej izby.

Príklad č.3: Fakultatívny výlet. Prihlásili aj aj rodičia s dvomi deťmi. Jedno má asi tri, druhé práve začalo chodiť, vyzerá na rok, rok a pol. Otecko na chrbáte veľký batoh, zrejme s vodou, plienkami, náhradným oblečením. Presun asi hodinu autobusom, potom trajekt, prehliadka mesta a cesta naspäť. Asi po 20.min v autobuse sa mladšie dieťa pokakalo a rodičia ho začali v autobuse prebaľovať. "Vôňa" sa nesie celým autobusom. Asi po ďalších 10 min. sa staršie dieťa pozvracalo. Rodičia majú plné ruky práce. Mňa (áno, mám trošku slabší žalúdok a citlivý nos) začalo napínať. Našťastie som to zvládla dýchaním cez tričko. Vystupovanie z autobusu beriem ako vykúpenie z pekla. Pri prehliadke mesta narážajú na ďalší problém. Výstup schodami. Otec nielenže nesie batoh, ale aj kočík a jedno dieťa nesie mamička na rukách a druhé ťahá za sebou. Keďže má dieťa pred sebou a nevidí na cestu, výšku a vzdialenosť jednotlivých schodov len odhaduje. Ešteže sa nič nestalo. Hlavne, že sa vytrepali hore a mali z toho "zážitok". Veď keď si to už zaplatili, nemôžu predsa o nič prísť.  Na spiatočnej ceste sa peripetie z vracaním opakovali nielen u staršieho, ale pridalo sa aj mladšie dieťa.  Úžasné! Stoja tie zážitky rodičov za to? Budú si deti z tohoto výletu vôbec niečo pamätať? Prečo? Prečo?

Príklad č. 4: Pri mori, asi jeden a pol až dvojročné dieťa sa hrá v piesku, obmieva ho občasná vlnka. Má tam pár hračiek a tichúčko sa hrá. Mama sa opaľuje, otec pláva v mori. Dieťa je asi 15 min. bez kontroly. Sledujem ho. Občas si strčí ho úst piesok, občas kamienok. Mama sa ani nepohne. Zaspala? K malej pripláva vodou nejaká riasa, šup s ňou do úst. A zrazu pripláva asi 2cm kus polystyrénu. A malá? Šup s ním do úst. Jedna staršia pani to sledovala z lehátka tiež a keby nezobudila malej mamu, už mohli byť v hlavných televíznych správach.

Atď...

Takže prečo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?