Dovolenka za každú cenu

Autor: Dana Michálková | 25.7.2012 o 13:09 | (upravené 25.7.2012 o 14:12) Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2313x

Otázku: Prečo? si kladiem už niekoľko rokov. Letím na dovolenku k moru a do lietadla nastupuje žena vo vysokom štádiu tehotenstva, resp. má v kočíku či na rukách ani nie ročné mimino. To je naozaj tá dovolenka pre nich tak dôležitá, že takto riskujú?

Príklad č.1: Teplota na teplomeri oblizuje štyridsiatku, poludnie, šlapeme do strmého kopca. Hľadáme každý strom, ktorý by poskytol aspoň trošku tieňa. Vyšplháme na hrad a tam stretám ženu cca v 8.-9. mesiaci tehotenstva, úplne spotenú, evidentne na pokraji síl. Drží sa za brucho a intenzívne dýcha. Po 10 minútach to nejako rozdýcha a pokračuje v prehliadke. Nechápavo na ňu pozerám a kladiem si otázku: je tento výhľad, tento zážitok, pre ňu dôležitejší ako vlastné ešte nenarodené dieťa? Ak by sa hocičo stalo, ako sa sem, bez prístupovej cesty autom dostane záchranka? Prečo sa v takomto stave nielenže odtrepe na opačnú stranu sveta, ale ešte postupuje takéto "výstupy" a výlety? A ak všetko dobre dopadne, bude rozprávať svojim kamarátkam, že tesne pred pôrodom vyliezla až hore a oni ju budú obdivovať? Bude za frajera?

Príklad č.2: Asi 2-3 mesačné mimino v hoteli, vezené buď v kočíku, alebo nosené na rukách rodičov. Reve ako tur. Všetkým je horúco, takže aj jemu. Necíti sa komfortne a svojím plačom to dáva dosť intenzívne najavo. Všetci to nejako chápu, okrem rodičov. Potom ho zoberú do mora, kde zažíva trošku iný teplotný šok a nielenže sa neukopojuje, ale jeho plač sa ešte zintenzívňuje. A rodičia to nechápu, znovu ho ponárajú a nevedia, prečo sa dieťa neusmieva, veď to je zábava... Pri tom ich otecko fotografuje a rodičia sa smejú na jeho výraze plačúcej tváre. Okolie krúti hlavami. To je naozaj pre rodičov také dôležité aby išli na dovolenku? Je to zodpovedné? Nielenže podľa mňa z tej dovolenky nemajú nič rodičia (predsa domáci komfort sa nemôže vyrovnať hotelovej provizórnej izbe), ale ani dieťa a hlavne ostatní dovolenkári, ktorích ruší denný i nočný plač dieťaťa z vedľajšej izby.

Príklad č.3: Fakultatívny výlet. Prihlásili aj aj rodičia s dvomi deťmi. Jedno má asi tri, druhé práve začalo chodiť, vyzerá na rok, rok a pol. Otecko na chrbáte veľký batoh, zrejme s vodou, plienkami, náhradným oblečením. Presun asi hodinu autobusom, potom trajekt, prehliadka mesta a cesta naspäť. Asi po 20.min v autobuse sa mladšie dieťa pokakalo a rodičia ho začali v autobuse prebaľovať. "Vôňa" sa nesie celým autobusom. Asi po ďalších 10 min. sa staršie dieťa pozvracalo. Rodičia majú plné ruky práce. Mňa (áno, mám trošku slabší žalúdok a citlivý nos) začalo napínať. Našťastie som to zvládla dýchaním cez tričko. Vystupovanie z autobusu beriem ako vykúpenie z pekla. Pri prehliadke mesta narážajú na ďalší problém. Výstup schodami. Otec nielenže nesie batoh, ale aj kočík a jedno dieťa nesie mamička na rukách a druhé ťahá za sebou. Keďže má dieťa pred sebou a nevidí na cestu, výšku a vzdialenosť jednotlivých schodov len odhaduje. Ešteže sa nič nestalo. Hlavne, že sa vytrepali hore a mali z toho "zážitok". Veď keď si to už zaplatili, nemôžu predsa o nič prísť.  Na spiatočnej ceste sa peripetie z vracaním opakovali nielen u staršieho, ale pridalo sa aj mladšie dieťa.  Úžasné! Stoja tie zážitky rodičov za to? Budú si deti z tohoto výletu vôbec niečo pamätať? Prečo? Prečo?

Príklad č. 4: Pri mori, asi jeden a pol až dvojročné dieťa sa hrá v piesku, obmieva ho občasná vlnka. Má tam pár hračiek a tichúčko sa hrá. Mama sa opaľuje, otec pláva v mori. Dieťa je asi 15 min. bez kontroly. Sledujem ho. Občas si strčí ho úst piesok, občas kamienok. Mama sa ani nepohne. Zaspala? K malej pripláva vodou nejaká riasa, šup s ňou do úst. A zrazu pripláva asi 2cm kus polystyrénu. A malá? Šup s ním do úst. Jedna staršia pani to sledovala z lehátka tiež a keby nezobudila malej mamu, už mohli byť v hlavných televíznych správach.

Atď...

Takže prečo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?